Polski rekord eksportowy wszech czasów!
Polski Fundusz Rozwoju: w całym ubiegłym roku eksport towarowy ukształtował się na poziomie 351,02 mld euro i był na najwyższym poziomie w historii. Także nadwyżka w obrotach towarowych była najwyższa.
„W całym ubiegłym roku eksport towarowy ukształtował się na poziomie 351,02 mld euro (dane wstępne), tj. był na najwyższym poziomie w historii. Eksport w 2023 roku był o 1,4 proc. większy niż w 2022 r.” – stwierdził analityk Polskiego Funduszu Rozwoju Michał Kolasa w analizie przekazanej PAP.
Eksport wzrósł, import spadł
Wskazał, że import towarów do Polski spadł w ubiegłym roku o 7 proc. i wyniósł 340,5 mld euro.
„Wzrost eksportu w ubiegłym roku, przy jednoczesnym spadku importu, poskutkował dodatnim i rekordowo wysokim saldem obrotów towarowych Polski. Nadwyżka w handlu towarami po dwunastu miesiącach 2023 roku wyniosła 10,56 mld euro i była na najwyższym poziomie w historii dostępnych danych” – stwierdził Michał Kolasa.
Przypomniał, że poprzedni rekord pod względem wysokości nadwyżki w handlu towarowym odnotowano w 2020 r. Nadwyżka wówczas wyniosła nieco ponad 10,5 mld euro.
»» O polskiej gospodarce i eksporcie czytaj tutaj:
Polska dekada. PKB mówi wszystko!
Recesja w Niemczech kontra polski eksport
Branża automotive i moto na czele
Z danych opracowanych przez PFR wynika, że największy udział w eksporcie towarów w 2023 r. miały części i akcesoria do pojazdów samochodowych. Wartość eksportu tych towarów w 2023 r. wyniosła 16,74 mld euro, co daje 4,77 proc. udziału w polskiej sprzedaży zagranicznej.
Na drugim miejscu znalazły się akumulatory elektryczne, których eksport wyniósł w ub.r. niespełna 12 mld euro, co dało im 3,43 proc. udziału w polskim eksporcie.
Na trzecim miejscu, z udziałem na poziomie 2,01 proc. znalazły się samochody i inne pojazdy silnikowe, przeznaczone do przewozu osób. Wartość sprzedaży zagranicznej w tej kategorii wyniosła nieco ponad 7,07 mld euro.
W pierwszej piątce produktów z największym udziale w eksporcie towarowym znalazły się jeszcze meble do siedzenia (wartość eksportu wyniosła 6,79 mld euro, udział 1,94 proc.) oraz meble poza specjalistycznymi, np. dentystycznymi (eksport w 2023 r. wyniósł blisko 6,4 mld euro, a udział sięgnął 1,8 proc.).
Marek Siudaj (PAP), sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj: