Młodzi Polacy płacą bezgotówkowo, ale ciułają w gotówce
Polacy przechowują oszczędności w bardzo różnych miejscach. Jedni trzymają je w domu, inni na rachunkach w banku. Inne metody wybierają ludzie młodzi, inne starsi. Różnice pokoleniowe są pod tym względem dobrze widoczne.
Według najnowszego badania banku Credit Agricole, przedstawiciele pokolenia Zet (czyli młodzi ludzie w wieku 16-25) wybierają rachunki oszczędnościowe (37 proc.) i dom (34 proc.). To jedyne pokolenie, które tak często trzyma gotówkę w domu, mimo że jednocześnie najczęściej korzysta z płatności bezgotówkowych. Pokolenie Y (26-40 lat) najczęściej sięga po rachunki oszczędnościowe (45 proc.), podobnie jak pokolenie X (osoby urodzone w latach 60. i 70. XX wieku) – odsetek preferujących tę formę oszczędzania to 51 proc.
Dlaczego rachunki oszczędnościowe są popularne – w mniejszym lub większym stopniu – w praktycznie każdym pokoleniu? Przede wszystkim dlatego, że są elastyczne, można w każdej chwili wypłacić z nich pieniądze. Zapewniają też w miarę przyzwoite oprocentowanie, nie trzeba więc poświęcać im wiele uwagi. Jest to o tyle ważne, że Polacy zarządzają oszczędnościami pasywnie: tylko 14 proc. przenosi je na bardziej opłacalny produkt w swoim banku.
SK
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Ukraińcy zaczynają omijać Polskę: co z rynkiem pracy?
Niemcy stracą na rządach Trumpa 180 mld euro
Rosja zajmie ten kraj? „Wylądowały bombowce”
»» Mateusz Morawiecki na antenie telewizji wPolsce24 o budżetowej dziurze Tuska, która szybko rośnie – oglądaj tutaj: