Informacje

fot. FreeImages.com/Ross Brown
fot. FreeImages.com/Ross Brown

Sprzedaż detaliczna w górę. 500+ napędzi dalsze wzrosty?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 kwietnia 2016, 12:00

  • 2
  • Powiększ tekst

Sprzedaż detaliczna w marcu, liczona w cenach stałych, wzrosła o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 13,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W stosunku do marca 2015 r. spadła tylko sprzedaż paliw - o 3,5 proc. Największe wzrosty sprzedaży wobec marca 2015 r. GUS zanotował w kategorii pojazdy samochodowe, motocykle, części - o 11,9 proc. oraz pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach - o 9,7 proc.

Największy wzrost miesiąc do miesiąca zanotowano natomiast w kategorii: żywność, napoje, wyroby tytoniowe - o 18,6 proc. oraz pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach - o 16,9.

Z danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w marcu, liczona w cenach bieżących, wzrosła o 0,8 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14 proc.

Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski zauważył, że pozytywnie na wyniki sprzedaży detalicznej oddziaływały święta wielkanocne i wypłata jednorazowych dodatków do emerytur. "Czynniki te nie wystarczyły do tego, by powstrzymać spadek dynamiki obrotów handlu detalicznego" - zaznaczył Kozłowski.

"Choć utrzymująca się od dłuższego czasu deflacja, która obejmuje już nie tylko paliwa, lecz również wiele innych rodzajów dóbr i produktów, może wpływać na ograniczanie skłonności do robienia większych zakupów przez Polaków, istnieją powody, by sądzić, że tendencja spadkowa nie będzie się utrzymywać zbyt długo. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że uruchomienie wypłat z programu Rodzina 500+ rozrusza w kolejnych okresach popyt konsumpcyjny i przez kolejne dwanaście miesięcy będzie oddziaływać pozytywnie na dynamikę wzrostu wartości sprzedaży detalicznej" - dodał ekspert Pracodawców RP.

Analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski zauważył, że "dynamikę sprzedaży detalicznej podobnie jak w poprzednich miesiącach ograniczają spadki cen". "W ujęciu realnym jej wielkość jest istotnie większa i kształtuje się na poziomie 3 proc. rok do roku. Największą negatywną niespodziankę sprawiła kategoria +pozostałe+ - kilkunastoprocentowy spadek w cenach stałych" - podkreślił.

"Dane o sprzedaży, pomimo niskiej łącznej dynamiki zawierają sporo informacji potwierdzających bardzo dobre nastroje konsumpcyjne. W tym względzie można wymienić utrzymującą się dwucyfrową dodatnią dynamikę sprzedaży samochodów. Biorąc pod uwagę poprawę kondycji rynku pracy oraz program rządowy 500 plus oczekujemy, że w kolejnych miesiącach zobaczymy wyraźnie lepsze wartości sprzedaży detalicznej, co znajdzie też odzwierciedlenie w przyspieszeniu konsumpcji w danych o PKB" - dodał Dmitrowski.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze