Krajowy Program Kolejowy jest niemal zrealizowany
Stan zaawansowania realizacji Krajowego Programu Kolejowego (KPK) wynosi obecnie 85 proc. - poinformowano w piątek w Gdańsku na konferencji prasowej PKP Polskie Linie Kolejowe
Codziennie 10 tysięcy pracowników i prawie trzy tysiące maszyn zaangażowanych jest w realizację Krajowego Programu Kolejowego. Jest to program o wartości 76 miliardów złotych. Mimo pandemii nie zwalniamy tempa realizacji - oświadczył zastępca dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK SA Bartłomiej Cygan.
Dodał, że obecnie realizacja KPK jest zaawansowana w 85 proc.
14 miliardów złotych – są to umowy, które już zostały ukończone, a 51 mld zł to umowy, które są w zaawansowanej fazie realizacji - dodał Cygan.
Zapewnił, że jednocześnie PKP PLK przygotowuje projekty na kolejną perspektywę finansową.
W przyszłym roku będziemy gotowi ogłosić 26 przetargów o łącznej wartości 36 miliardów złotych. Tylko w tej perspektywie finansowej, do tej pory, na modernizację polskiej kolei wydaliśmy już 30 mld zł. To czterokrotnie więcej niż w poprzedniej perspektywie - zaznaczył przedstawiciel PKP PLK.
Realizowany przez PKP PLK Krajowy Program Kolejowy to największy program w historii kolei. Zmodernizowanych będzie 9 tys. km torów, a na 8,5 tys. zwiększy się prędkość.
Czytaj też: PKP prowadzi kolejne modernizacje
PAP/KG