Ostrożne podejście do przyszłości
Wiceminister finansów Piotr Patkowski tłumaczy na twitterze spadek PKB w tym roku. Jak twierdzi, ministerstwo podchodzi ostrożnie do przyszłości i przewiduje, że w całym 2020 r. PKB obniży się o 4,6 proc
COVID-19 spowodował gwałtowne wyhamowanie aktywności gospodarczej i i dotychczasowych trendów większości kategorii makroekonomicznych poczynając od połowy marca. Podchodzimy ostrożnie do przyszłości i przewidujemy że w całym 2020 r. PKB obniży się o 4,6 proc. To około 1 pkt proc. mniej od krajowego konsensusu rynkowego i tyle samo co wskazują prognozy MFW i KE – napisał wiceminister finansów Piotr Patkowski
Korekta jedynie na plus
Jeżeli przyjęte w projekcie nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej prognozy PKB (spadek o 4,6 proc.) oraz stopy bezrobocia rejestrowanego (8 proc. na koniec roku) miałyby być korygowane, to jedynie „na plus” - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski**
Spadek PKB o 4,6 proc. r/r uważamy za konserwatywne założenie - być może będzie mniej. […] Jeśli będzie korekta PKB, to tylko ‘na plus’ - powiedział Patkowski podczas spotkania z dziennikarzami.
Podkreślił, że rząd nie może w 100 proc. wykluczyć lockdownu, ale chce go uniknąć i rozważyłby raczej punktowe wyłączanie pewnych sektorów gospodarki.
Zwrócił też uwagę, że bezrobocie rośnie mniej niż zakładano wiosną. Według niego, programy wsparcia - w tym tarcza finansowa - będą wygasały stopniowo, nie powodując szoków, co pozytywnie wpłynie na utrzymanie zatrudnienia.
Jeśli będzie korekta, jeśli chodzi o stopę bezrobocia, to również w dół. W 2021 r. zakładamy stopę bezrobocia na poziomie 7,5 proc. - ale też może być rewizja w dół - powiedział wiceminister.
W nowelizacji przewiduje się, że w całym 2020 r. PKB obniży się o 4,6 proc. wobec wzrostu o 4,1 proc. rok wcześniej i wzrostu 3,7 proc. zakładanego w ustawie budżetowej na 2020 r.
Przeciętna inflacja powinna zwiększyć się do 3,3 proc. wobec 2,3 proc. rok wcześniej oraz 2,5 proc. zakładanych w ustawie budżetowej na 2020 r., podano także.
Na koniec roku przewiduje się w nowelizacji wzrost bezrobocia do 8 proc. z 5,2 proc. na koniec 2019 r. oraz 5,1 proc. założonych w ustawie budżetowej na 2020 r.
Przeciętne zatrudnienie obniży się o 2,4 proc. (wobec wzrostu o 1,5 proc. w 2019 r. i 0,5 proc. zakładanych w ustawie budżetowej na 2020 r.), w tym w sektorze przedsiębiorstw o 2 proc. Wzrost płac w gospodarce narodowej ma sięgnąć 3,5 proc. (wobec 7,2 proc. w 2019 r. i 6 proc. zakładanych w ustawie budżetowej na 2020 r.), a w sektorze przedsiębiorstw o 3 proc.
mk
CZYTAJ TAKŻE: Kościński: Nowy impuls dla rozwoju gospodarki