Dobre polskie siemię lniane
Te małe nasionka skrywają w sobie niezwykłe właściwości prozdrowotne
Siemię lniane będzie świetnym urozmaiceniem i wzbogaceniem diety w zdrowe tłuszcze oraz błonnik. Oprócz tego znajduje także zastosowanie przy leczeniu wielu schorzeń. Co jeszcze w sobie zawierają i jaki będą miały wpływ na zdrowie?
Czym jest?
Siemię lniane to małe ziarenka lnu pospolitego, o brązowej lub lekko złotawej barwie. Jest rośliną oleistą oraz zalicza się ją do kategorii „superfoods”, ponieważ znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem siemienia lnianego jest siemię brązowe, które możemy kupić w ziarnach, lub w postacią zmielonej. Ale lepiej nie kupować wcześniej już zmielonego siemienia lnianego, gdyż w ten sposób znacząco przyspieszamy proces utleniania się witamin oraz minerałów. Najlepiej siemię lniane zmielić bezpośrednio przed spożyciem. W ten sposób zachowamy najwięcej składników odżywczych.
Wartości odżywcze
Swoje właściwości zawdzięcza wielu składnikom aktywnym biologicznie, błonnikowi oraz zdrowym tłuszczom. Znajdziemy w nim dużą ilość błonnika, który stanowi aż 1/4 masy nasion, działające przeciwnowotworowo lignany, niezwykle ważne i jedne z lepszych roślinnych źródeł kwasów omega-3. Oprócz tego siemię lniane dostarcza sporo witamin (C, E, K oraz z grupy B), składników mineralnych (wapń, magnez, potas, cynk, selen i miedź) oraz aminokwasów i steroli roślinnych, mających działanie antyoksydacyjne. Będzie niestety zawierało dużo kalorii, bo 540 kcal/100g. Dlatego powinien służyć jako uzupełnienie diety, a nie jako podstawa. Dziennie zaleca się spożyć 2 łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego, najlepiej zalanej ciepłą wodą.
Wpływ na zdrowie
Wpływ siemienia lnianego na zdrowie był niejednokrotnie badany. Wykazano, że ze względu na wiele prozdrowotnych składników może z powodzeniem regulować oraz przywracać prawidłową pracę całego organizmu. Dietetycy często polecają spożywanie siemienia lnianego przy łagodzeniu objawów refluksu, wrzodów żołądka, zaparć, biegunek oraz wzdęć. Zawarty w nim błonnik oraz substancje śluzowe, które nadają siemieniu galaretowatą konsystencję poprawiają perystaltykę jelit, chronią śluzówkę żołądka i przełyku, a także odbudowują prawidłową równowagę bakterii jelitowych. Znajdzie ono również zastosowanie w poprawie parametrów chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, a nawet będzie pomocny dla osób odchudzających się, szybko zapewniając uczucie sytość. Duża zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 wpłynie na odpowiedni poziom cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Będzie także chroniło przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz powstawaniem nowotworów.
Gdzie jeszcze je znajdziemy?
Rynek kosmetyczny także z chęcią korzysta ze wspaniałych właściwości siemienia lnianego. Z nasion lnu wytwarza się olej lniany, który jest jednym z głównych składników produktów do pielęgnacji włosów, skóry oraz paznokci. Zapobiegnie on rozdwajaniu się końcówek oraz przetłuszczaniu włosów. Nawilżające i wzmacniające działanie zawdzięcza wielu minerałom i witaminom. Produkuje też się z jego pomocą maski na twarz oraz paznokcie, dzięki którym odżywimy je, a także wygładzimy ich powierzchnię.
Polski „superfood”, jakim jest siemię lniane, to naprawdę bardzo wartościowy produkt spożywczy o szerokim spektrum działania.
Regularnie goszcząc w naszym jadłospisie, możemy liczyć na zaopatrzenie swojego ciała w niezbędne składniki pokarmowe, które poprawią nasze zdrowie. Pamiętajmy jednak, żeby używać go jako uzupełnienie diety, a nie jako podstawa.
Filip Siódmiak