Jak poprawić sobie samopoczucie?
Nikt nie lubi mieć złego humoru, czy gorszego samopoczucia
Na co dzień wiele czynników sprawia, że tak się jednak dzieje. Na szczęście są sposoby, abyśmy mogli patrzeć na świat przez „różowe okulary”.
Serotonina – hormon szczęścia
Jest ona neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za odczuwanie dobrego humoru oraz poczucie szczęścia. Nawet 90 % serotoniny produkowane jest w naszych jelitach, za sprawą dobrych bakterii jelitowych. Powstaje z aminokwasu tryptofanu, w cyklu przemian biochemicznych. Odpowiedni poziom tego neuroprzekaźnika jest również potrzebny dla prawidłowej pracy układu nerwowego, produkcji melatoniny, libido oraz innych ważnych procesów życiowych. Wszelkie zaburzenia tych przemian będą miały konsekwencje w postaci zaburzeń psychicznych, utrudnioną perystaltyką jelit, czy gorszym samopoczuciem właśnie.
Rzucenie uzależnień
Wszystkie rodzaje uzależnień, będą dawały krótkotrwałą chwilę pocieszenia oraz poczucie spełnienia. Jednak takie krótkie nagrody nie są rozwiązaniem. Sprawiamy też w ten sposób, że odczuwamy mniejszą satysfakcję z codziennych czynności oraz podporządkowujemy wszystko pod nałóg. W takich chwilach szukajmy innego zajęcia, które będzie sprawiało nam radość, otaczajmy się dobrymi ludźmi i sprawmy, aby kierować swoje myśli w innym kierunku.
Kreatywność
Bądź twórczy. Nie musi to od razu być coś dużego. Ważne, aby po prostu wychodzić z nowymi pomysłami czy podejmowaniem decyzji, które dotychczas były poza naszą strefą komfortu.
Postaw na aktywność fizyczną
Nie od dziś wiadomo, że sport wpływa na wydzielanie się endorfin. Nie tylko poprawi się nam nastój, a także będziemy odczuwać satysfakcję z wykonanej pracy nad swoim ciałem. Ważne jest, aby nie zmuszać się do konkretnej dyscypliny, tylko znaleźć taką, która sprawiać będzie nam dużo radość i dzięki której będziemy ją wykonywać regularnie.
Nie działaj rutynowo
Nasz mózg co prawda lubi rutynę, bo dzięki niej łatwiej i szybciej wykonujemy ciągle te same czynności, jednak z drugiej strony takie działanie nas rozleniwia. Z czasem możemy odczuwać znużenie. Gdy uczymy się nowych rzeczy, w mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe, które pośrednio sprawią, że nasze życie nabiera tempa i nieustannie się rozwija.
Słuchaj muzyki
Gdy słyszymy swoją ulubioną piosenkę, lub taką, której rytm sprawia, że aż wyrywamy się do działania, to nie sposób, żeby się nie rozweselić. Dobrze puszczać uwielbianą muzykę w trudnych, życiowych sytuacjach lub rano na dobry początek dnia, serwując sobie nieco ruchu.
Moc suplementów
Zawsze możemy wspomóc się wieloma suplementami dostępnymi na rynku. Potwierdzone działanie na poprawę samopoczucia wykazuje Miłorząb japoński, kurkumina, L-teanina i acetylo L-tyrozyna.
Pomedytuj
Codzienne, szybkie życie może przytłaczać, dlatego czasami warto na chwilę zwolnić, skupić się na najbliższym otoczeniu i posłuchać swoich pragnień i uczuć. Wystarczy już nawet kilka minut dziennie, aby zauważyć u siebie realne efekty. Nie rozpamiętujemy również złych wspomnień i patrzmy optymistycznie w przyszłość.
Stwórz listę zadań
Skreślanie wykonanych rzeczy z listy zadań daje niesamowitą satysfakcję. Lubimy odhaczać dużo, nawet małych czynności w ciągu dnia. Po każdorazowym takim działaniu wzrasta stężenie dopaminy, odpowiedzialnej za poprawę humoru. Ważne jednak, aby wyznaczać sobie odpowiednio realne cele, które będą w zasięgu naszej ręki. Nie mogą one być też zbyt proste, ponieważ po prostu nie będzie to dla nas żadną trudnością oraz nie wpłynie istotnie na wzrost dopaminy.
Filip Siódmiak