Informacje

Agencja Fitch nie zmieniła ratingu Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 15 lipca 2016, 22:46

    Aktualizacja · 16 lipca 2016, 00:04

  • 0
  • Tagi: finanse Fitch gospodarka rating Polski
  • Powiększ tekst

Agencja Fitch nie zmieniła ratingu Polski. Fitch zostawił nam rating na poziomie A minus i zostawił też stabilną perspektywę.

Agencja Fitch pisze, że mamy solidne fundamenty ekonomiczne, a nasz dług publiczny jest umiarkowany. W komentarzu do werdyktu zaznaczono jednak, że "zmniejszona przewidywalność w polityce gospodarczej, która pojawiła się w październiku 2015 roku, zwiększa ryzyko pogorszenia prognoz gospodarczych i fiskalnych". Chodzi o projekty ustawowego rozwiązania problemu frankowiczów.

Komentarz resortu finansów do werdyktu Fitch czytaj tutaj:

MF o pozostawieniu ratingu Polski bez zmian: podejście agencji Fitch „konserwatywne”

Decyzja Fitcha to pozytywna wiadomość zwłaszcza dla polskiego rynku finansowego - powiedział PAP główny ekonomista Societe Generale Jarosław Janecki. Według niego analitycy Fitcha wykazali się ostrożnością.

"To pozytywna wiadomość szczególnie dla polskiego rynku finansowego, zarówno dla obligacji, jak i dla polskiej waluty. Po styczniowych ostrzeżeniach ze strony Fitcha były przesłanki ku temu, by sądzić, że dojdzie jednak przynajmniej do zmiany perspektywy polskiego rynku, ale do tego nie doszło" - powiedział Janecki.

Według niego widać, ze analitycy Fitcha podchodzą bardzo ostrożnie do sytuacji, jaką można obserwować w polskiej gospodarce oraz do działań rządu. "Sądzę, że z całą pewnością z perspektywy tej jednej agencji widać daleko posuniętą ostrożność" - dodał ekonomista.

W połowie stycznia agencja ratingowa Standard & Poor's zaskoczyła rynek i obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus" zaznaczając, że perspektywa ratingu jest negatywna. Długo- i krótkoterminowa ocena w walucie lokalnej została obniżona do A-/A-2 z A/A-1, a krótkoterminowa ocena kredytowa w walucie obcej została potwierdzona na poziomie A-2 z perspektywą negatywną.

Po decyzji S&P swoją ocenę w styczniu wydała agencja Fitch, utrzymując jednak dotychczasowy rating Polski. Natomiast w marcu br. japońska agencja Japan Credit Rating podtrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na dotychczasowym poziomie A dla waluty zagranicznej i A+ dla waluty krajowej, wskazując, że perspektywa ratingu pozostaje stabilna.

W połowie maja swoją decyzję ratingową wydał Moody's. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów agencja potwierdziła dotychczasową ocenę Polski na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej. Perspektywa ratingu została jednak zmieniona ze stabilnej na negatywną.

Sek, PAP

Komentarze