Pierwszy szczyt giełd Europy Środkowo-Wschodniej
Giełda warszawska i praska zorganizowały pierwszy szczyt giełd z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) w formacie V4+2, który odbył się 20 lutego 2018 r. w Pradze - poinformowała GPW. Wzięli w nim udział prezesi giełd z Czech, Polski, Węgier i Słowacji oraz z Rumunii i Chorwacji.
Celem spotkania było podjęcie współpracy giełd, głównie w obliczu nowych wymogów regulacyjnych już wdrażanych i proponowanych na szczeblu Unii Europejskiej, które mają szczególne znaczenie dla wszystkich rynków kapitałowych w UE. Głównym zadaniem grupy jest porównanie wpływu, jaki zmiany te wywierają na rynki kapitałowe w regionie V4+2, a także wskazanie ewentualnych problematycznych obszarów i zwrócenie na nie uwagi przedstawicieli UE. Wspólne podejście jest korzystne nie tylko dlatego, że ważne jest przebicie się w tej debacie głosu giełd z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale również dlatego, że umożliwia to Unii Europejskiej pozyskanie spójnego stanowiska, reprezentującego cały region - czytamy w komunikacie.
Rynki kapitałowe w Unii Europejskiej stoją w obliczu wielu wyzwań, do których należą Unia Rynków Kapitałowych czy Brexit. Przedstawiciele giełd zgodzili się, że szczególne znaczenie ma budowanie ustandaryzowanego paneuropejskiego rynku, przy czym z perspektywy krajów V4+2 równie ważny jest rozwój ekosystemów rynków lokalnych i regionalnych, podano także.
Trzeba wspólnie stworzyć nowy sposób na przyciągnięcie globalnych inwestorów na region Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy gotowi dzielić się naszymi doświadczeniami i rozwiązaniami z regionalnymi giełdami w celu promowania możliwości inwestycyjnych, jakie oferuje cały region. Współpraca rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej jest kluczowa dla dalszego rozwoju naszych giełd i krajowych gospodarek. Dzięki takim spotkaniom mamy nadzieję wypracować wspólne postulaty na przyszłość, które z poziomu grupy będą miały większe oddziaływanie - powiedział prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl, cytowany w materiale.
Chcemy wspólnie reprezentować nasze rynki wśród inwestorów jako atrakcyjne miejsce inwestowania w ramach Unii Europejskiej. Chcemy intensyfikować komunikację z inwestorami jako region, bo w takim właśnie wymiarze postrzegają nasze rynki zagraniczni inwestorzy instytucjonalni. Dlatego też wspólne podejście może być korzystne nie tylko dla nas, ale i dla inwestorów - dodał prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Pradze Petr Koblic.
Na pierwszym szczycie w Pradze przedstawiciele giełd skoncentrowali się głównie na zarysowaniu obszarów istotnych dla sprawnego funkcjonowania regionalnych rynków kapitałowych. Należą do nich między innymi: implementacja dyrektywy MiFID II i jej wpływ na mniejsze rynki kapitałowe, inicjatywa Unii Rynków Kapitałowych, ewentualna współpraca przy tworzeniu indeksów regionalnych i instrumentów inwestycyjnych na nich bazujących, a także perspektywy wspólnej promocji całego regionu.
GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.
Na podst. ISBnews