Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

NBP: Słabszy złoty zwiekszy eksport

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 października 2012, 12:28

    Aktualizacja: 29 października 2012, 13:17

  • Powiększ tekst

"Krótkoterminowe osłabienie złotego, jako czynnik promujący eksport jest pożądane" – powiedział Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

Podkreślił jednak, że stała deprecjacja kursu ma negatywne skutki dla gospodarki i nie należy jej promować. W jego opinii stała deprecjacja kursu walutowego ma negatywne skutki dla gospodarki i nie należy jej promować.

"Bardzo bym przestrzegał przed takim dość prostym myśleniem i chęcią pobudzenia ekspansji Polski zagranicą poprzez stałą deprecjację kursu walutowego. Otóż to ma negatywne skutki dla gospodarki. Stała deprecjacja odbija się natychmiast w kosztach po stronie importerów i również odbija się w sposób dość istotny na inflacji. To nie jest rozwiązanie, które długofalowo można promować" - powiedział.

"Natomiast niewątpliwie osłabienie kursu walutowego wtedy, kiedy mamy spadek aktywności gospodarczej, szczególnie zagranicą, jest czynnikiem promującym polski eksport i krótkoterminowo to jest rozwiązanie, które jest pożądane" - dodał. "To, co powinno nas przede wszystkim interesować w sektorze finansowym, to jest zapewnienie długoterminowej stabilności sektora finansowego i rynków finansowych. Powinniśmy unikać gwałtownej wahliwości kursu walutowego.(...) Ta stabilność, o którą stara się dbać bank centralny, jest jednym z ważnych czynników."

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu złoty cały czas osłabiał się. Tendencja ta nie zmieniła się przez weekend. Analitycy spekulowali, że ma to związek ze sprawą pomocy dla Hiszpanii i Grecji jaką miała tym państwom ponownie udzielić UE. Jednak unijne szczyty nie przyniosły rozwiązania, więc euro osłabiło się w stosunku do dolara. Złoty także stracił na wartości, tak jak większość walut wschodzących.

rp/ pap/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych