Najlepsza sesja od lipca
Rozpoczęta w Europie od silnych wzrostów sesja okazała się być najlepszą od miesięcy – dla WIG20 wzrost był największy od lipca, na wielu rynkach analogicznego trzeba szukać w 1Q2023
Zwyżki miały niezwykle wyrównany charakter – na głównych indeksach ujrzeliśmy stopy zwrotu od 1,82% (FTSE100) do 2,30% (FTSE MiB). Po momencie strachu na przełomie kwartału powracają oczekiwania braku dalszych podwyżek w USA, wspierane takimi wypowiedziami jak wczorajsze słowa M. Daly, że zaostrzenie warunków finansowych może oznaczać, że „bank centralny nie będzie musiał robić tak wiele” w walce z inflacją. Potężnym wzrostom towarzyszyło wczoraj osłabienie dolara – kurs EURUSD pokonał barierę 1,06.
WIG20 wzrósł o 2,66%, mWIG40 o 2,28%, a sWIG80 o 1,30%. Kolejną sesję trwało gwałtowne odrabianie dwumiesięcznych strat przez banki – indeks sektorowy zyskał 3,03%, PKO drożało o 4,63%, zamykając się najwyżej od pierwszej połowy sierpnia. Jeszcze silniejszym motorem zwyżki był Orlen (+4,44%), trzy spółki głównego indeksu (Cyfrowy Polsat, Pepco i PGE) drożały o więcej niż 5%. W mWIG40 takich spółek było sześć – CI Games (+8,80%), Enea (+7,57%), Tauron (+6,52%), Grenevia (+5,77%), Bogdanka (+5,77%) i Handlowy (+5,01%).
S&P500 wzrosło 0,52%, NASDAQ o 0,58%. Dzień należał do mniejszych spółek, Russel 2000 zyskał 1,14%. Spośród rynkowych liderów pozytywnie wyróżniały się Tesla (+1,52%), nVIDIA (+1,16%) i Meta (+1,09%), dając podstawy pod dobry dzień dla spółek najsilniej wzrostowych – ARK Innovation zyskał 2,11%.
W godzinach porannych rynki azjatyckie rosną piątą sesję z rzędu. Dla nich silnym wsparciem są doniesienia Blooberga, że rząd Chin rozważa podniesienie deficytu budżetowego na potrzeby opracowywanego obecnie nowego stymulusu fiskalnego. Notowania kontraktów futures sugerują ryzyko lekkiej korekty po otwarciu w Europie, po dwóch dniach spektakularnych wzrostów nie byłoby zaskoczeniem, gdyby przerwę w zwyżkach zrobiła także GPW. W części będzie to zapewne zależało od dzisiejszych wskazań amerykańskiego PPI, które stworzą fundamenty pod jutrzejsze odczyty CPI w USA (spodziewany jest spadek z 3,7% r/r do 3,6% r/r). Potencjalnie najciekawszym punktem dnia jest jednak wieczorna publikacja zapisu ostatniej dyskusji FOMC, która pozwoli ocenić, jak jednomyślni byli członkowie Komitetu w swoich „jastrzębich” deklaracjach z ubiegłego miesiąca.
Kamil Cisowski Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego Dom Inwestycyjny Xelion