Ostrzeżenie z USA
Rynki europejskie w większości notowały w czwartek plusy. Minimalnie pod kreską zamknęły się giełdy w Paryżu i Mediolanie – CAC40 spadł o 0,02%, a FTSE MiB o 0,08%. Delikatnie rosła natomiast reszta głównych indeksów, na czele z FTSE 100 (+0,48%) i IBEX (+0,53%). Bez wyjątków lepsze okazywały się finalne odczyty marcowych PMI z Europy, we wzrostach nie przeszkadzały też słabsze od prognoz tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.
WIG20 wzrósł o 1,46%, mWIG40 o 0,93%, a sWIG80 o 0,19%. Obrót w Warszawie przekroczył 1,5 mld zł. Zgodnie z naszymi wczorajszymi podejrzeniami, głównym motorem zwyżki głównego indeksu był KGHM, który drożał o 5,44% na fali wzrostów cen miedzi i srebra. Jeszcze lepiej zachowywał się Kruk (+6,38%), który wymazał większość tegorocznej przeceny. Na minusie zamykały się zaledwie dwie spółki głównego indeksu – Budimex (-0,07%) i Allegro (-1,36%).
W bardzo niepokojący sposób przebiegła natomiast sesja w USA. S&P500 spadło o 1,23%, a NASDAQ o 1,40% mimo otwarcia na plusach. Fala wyprzedaży w końcowej fazie sesji i nadzwyczaj silny wzrost VIX wydają się dawać sygnał, że przy obecnych wycenach za oceanem nadzwyczaj pozytywna kwietniowa sezonowość nie daje gwarancji pozytywnych stóp zwrotu. O 8,26% przeceniało się AMD, o 5,76% Super Micro Computer, 3,44% traciła nVIDIA.
W godzinach porannych spadają niemal wszystkie indeksy azjatyckie, dwuprocentową przecenę Nikkei, na plusie znajduje się tylko zamknięta wczoraj giełda w Hong Kongu. Notowania kontraktów futures na indeksy amerykańskie lekko odbijają, ale Europa i Polska zapewne będą musiały na otwarciu sesji odreagować wczorajsze spadki w Nowym Jorku i rozpoczną ją na minusach. Dalszy jej przebieg będzie zdeterminowany przez dane z rynku pracy. Zachowanie rynku w minionych tygodniach wydaje się jasno sugerować, jak będzie wyglądała reakcja na ewentualne niespodzianki – jakiekolwiek sygnały słabości zostaną przyjęte pozytywnie, wzrost zatrudnienia powyżej prognoz (212 tys. osób) może scementować obawy o to, że FOMC nie rozpocznie cyklu obniżek stóp procentowych w 2Q2024.
Kamil Cisowski Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego Dom Inwestycyjny Xelion