Przyjaźń reżimów: Te kraje zacieśniają więzy
Białoruś, objęta zachodnimi sankcjami w związku z udzielanym poparciem dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę, i Chiny zacieśnią współpracę w obszarze obronności, handlu, energetyki i finansów - napisano w wydanym w piątek wspólnym oświadczeniu po spotkaniu w Mińsku premierów obu krajów Li Qianga i Romana Hałouczenki.
Premier Chin Li Qiang przybył do Mińska w czwartek po wizycie w Moskwie, gdzie ogłosił wzmocnienie więzi z Rosją i spotkał się z Władimirem Putinem.
Pekin dalej przy Rosji (i Białorusi)
We wspólnym komunikacie wydanym w piątek po rozmowach Li a Hałouczenką obie strony zadeklarowały kontynuację wzajemnego wsparcia w kwestiach „podstawowych interesów” oraz wyraziły „zdecydowany sprzeciw wobec ingerencji sił zewnętrznych w wewnętrzne sprawy pod jakimkolwiek pretekstem, oraz podwójnych standardów w zakresie demokracji i praw człowieka”.
„Obie strony potępiają stosowanie nielegalnych jednostronnych środków przymusu” - napisano, odnosząc się do sankcji nakładanych na Mińsk w związku ze wsparciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W dokumencie nakreślono „kierunki współpracy między Białorusią a Chinami do roku 2030”.
Obejmują one pogłębienie praktycznej współpracy w obszarach takich jak handel, rolnictwo oraz nauka i technologia.
Handel i infrastruktura
W dokumencie podkreślono konieczność wprowadzenia usprawnień w zakresie łańcuchów dostaw w przemyśle i „liberalizacji” handlu w celu obniżenia kosztów dla obu stron.
Obie strony chcą promować łączność infrastrukturalną i działać na rzecz poprawy jakości i wydajność transportu w ramach korytarza kolejowego Chiny-Europa, w tym poprzez wdrożenie zautomatyzowanych systemów w terminalach kontenerowych.
Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym Białorusi i jej największym partnerem handlowym w Azji, z dwustronną wymianą handlową przekraczającą 8,4 mld dolarów w ubiegłym roku - podał dziennik „China Daily”.
»» ODWIEDŹ wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Test bojowy: polski Twardy lepszy niż Leopard!
Złoto Glapińskiego. Kolejne zakupy i miliardy na plus
Prezent Tuska dla biznesu: wszystkie nowe drogi płatne!
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj:
Oba kraje w ostatnich miesiącach zacieśniły także współpracę w zakresie wojskowości, w tym poprzez przeprowadzenie wspólnych manewrów „antyterrorystycznych” w Brześciu nieopodal granicy z Polską oraz ćwiczeń w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW), do której Białoruś przystąpiła na początku lipca.
Z Pekinu Krzysztof Pawliszak
PAP/ as/