PKO BP: Inflacyjny szczyt około połowy roku
Inflacyjny szczyt, który nie przekroczy 12 proc. rdr, zobaczymy około połowy roku - szacują w piątek analitycy PKO BP w komentarzu do danych GUS
Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 3,2 proc.
Według ekspertów PKO BP, odnotowany w marcu skok inflacji odzwierciedla egzogeniczne efekty wojny, a nie fundamentalną presję inflacyjną.
„Świadczy o tym zachowanie inflacji bazowej, która (bazując na wstępnych i niepełnych danych) utrzymała się poniżej 7 proc. rdr. Przy takiej strukturze inflacji dzisiejszy odczyt nie zwiększa wg nas presji na RPP, która naszym zdaniem w przyszłym tygodniu powróci do rytmu podwyżek stóp procentowych o 50pb (do 4 proc.)” - wskazali.
Jak ocenili, kolejne miesiące przyniosą wzrost inflacji, ale już w dużo mniejszej skali. „Inflacyjny szczyt zobaczymy około połowy roku, wyniesie on poniżej 12 proc. rdr” - pognozują.
Dodali, że w bazowym scenariuszu zakładają brak eskalacji wojny, co wraz z nadejściem wiosny powinno łagodzić napięcia na rynku surowców energetycznych, a także wspierać złotego.
„Proinflacyjne oddziaływanie ze strony cen nośników energii i paliw będzie więc wg nas stopniowo słabło. W większym stopniu do dalszego wzrostu inflacji będą z kolei prowadzić ceny żywności” - wskazali.
Według banku, najbliższe miesiące przyniosą też jeszcze wzrost inflacji bazowej (m.in. dostosowania cen do podwyższonych kosztów paliw i komponentów).
Czytaj też: PIE: W Polsce inflacja dwucyfrowa do końca roku
PAP/KG