Członkini RPP: PKB wzrósł w IV kwartale o 1,5 proc.
Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 1,5 proc. r/r w IV kw. - poinformowała członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Gabriela Masłowska w Radiu Lublin.
„Mamy znaczne osłabienie gospodarcze zwłaszcza w Niemczech - tendencje recesyjne. Polska gospodarka wychodzi „suchą nogą”, gdyż w ostatnim kwartale (IV kw. ub. roku) tempo wzrostu gospodarczego mierzone PKB wynosiło wzrosło o 1,5 proc. r/r, wcześniej to był wzrost o 0,5 proc. w III kw. ” - powiedziała Masłowska w Radiu Lublin.
Wskazała, że głównym elementem, który będzie decydował o koniunkturze naszej gospodarki w br. jest przede wszystkim popyt wewnętrzny - głównie popyt konsumpcyjny, gdyż siła nabywcza konsumentów zwiększa się.
Członek RPP podkreśliła, że cechą konsumentów jest niska stopa oszczędności – ok. 3 proc. jest oszczędzanych przez Polaków wobec 17 proc. w innych krajach UE - nawet w porównaniu do krajów słabiej rozwiniętych niż Polska.
Popyt inwestycyjny w tym roku będzie słaby, ale „będzie się stopniowo odbudowywał”.
„Handel jest trzecim czynnikiem poprawiającym popyt. W handlu nastąpiła nieznaczna poprawa, ale głównie w krajach azjatyckich, a nie w krajach europejskich, jeśli chodzi o obroty. Jest to wielka niewiadoma i będzie to czynnik wpływający na aktywność polskiej gospodarki w przyszłości” - powiedziała Masłowska.
Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kwartale minionego roku o 0,5 proc. r/r w porównaniu do spadku o 0,6 proc. r/r kwartał wcześniej.
Według listopadowej projekcji NBP, tempo wzrostu w ujęciu r/r miało osiągnąć +0,4 proc. w III kw. 2023 r. i przyspieszyć do 1,3 proc. r/r w IV kw. 2023 r.
Zgodnie z wynikami ostatniej ankiety NBP, przeprowadzonej w grudniu wśród 22 ekspertów, prognoza dynamiki PKB zakłada wzrost na poziomie 0,5 proc. w 2023 r., a następnie przyspieszenie do 2,9 proc. w 2024 r. i do 3,3 proc. w 2025 r.
Czytaj także: Miotła Tuska. Sprawdź: kogo odwołali, gdzie odwołają?
ISBnews